Spolu so znižovaním CO2 pri produktoch sa spoločnosť zameriava tiež na zmenšovanie uhlíkovej stopy priamo vo výrobe a logistike, ale možnosti hľadá aj v rámci firemnej mobility. Klimatické zmeny si totiž vyžadujú komplexné riešenia ruka v ruke vo všetkých oblastiach podnikania.

Volkswagen Slovakia hlásiac sa k Parížskej dohode a ako priamy účastník globálnych zmien smerujúcich k elektromobilite dokazuje svoju odbornú kompetenciu a prináša svoj významný podiel v oblasti znižovania CO2. Cieľ stať sa do roku 2050 spoločnosťou s neutrálnou uhlíkovou stopou zastrešuje stratégia Zero Impact Factory, v rámci ktorej sa už v uplynulých rokoch zrealizovalo mnoho úspešných opatrení.

Neustálym zlepšovaním a zavádzaním inovačných technológií sa podniku darí pri výrobe vozidiel znižovať produkciu CO2 a byť na dobrej ceste k plneniu cieľov. Zásadnou je tiež snaha neustále zvyšovať podiel exportu vyrobených vozidiel po železnici, ktorý už dnes dosahuje viac ako 80 %.

Významným podielom k znižovaniu CO2 prispievajú aj zamestnanci svojimi zlepšovacími návrhmi. Udržateľnými zmenami prešla aj firemná flotila. Rok 2020 sa podaril spoločnosti uzavrieť s takým zložením vozového parku, vďaka ktorému splnila prísne emisné limity, čiže priemer emisií CO2 sa dostal pod 95 g/km.

Za týmto úspechom stojí nasadzovanie vozidiel na elektrický, hybridný a CNG pohon, ako aj optimalizácia počtu služobných vozidiel.
Zároveň plánuje Volkswagen Slovakia vyrábať vozidlá do roku 2025 až o 45 % ekologickejšie v porovnaní s referenčným rokom 2010 aj v ďalších ukazovateľoch.

To znamená, že na každé vyrobené vozidlo vyprodukuje okrem skoro polovičného množstva emisií CO2, aj menej prchavých organických látok (VOC) a skládkového odpadu. Taktiež spotrebuje takmer o polovicu menej energie a vody. So stratégiou Zero Impact Factory nastavuje spoločnosť nové smerovanie ekologickej výroby a logistiky ako podiel k ochrane klímy a CO2 neutrálnej mobilite. Pozitívnou správou je, že čiastkový cieľ znížiť zaťaženie životného prostredia na jedno vyrobené vozidlo do roku 2018 o 25 % sa podniku podarilo úspešne splniť.

V súvislosti s klimatickými zmenami je nevyhnutná elektrifikácia modelov, s ktorou začal koncern Volkswagen v roku 2013 práve v Bratislave. Na Slovensku v tom čase odštartovala výroba prvého elektromobilu v koncerne Volkswagenu e-up!

V súčasnosti sa produkuje všetkých päť SUV modelov (Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Audi Q7, Audi Q8), ktoré sa zhotovujú pre celý svet exkluzívne v Bratislave, aj s plug-in hybridným pohonom. To znamená, že ich je možné dobíjať z externého zdroja a pri prevádzke kombinujú výhody elektrického pohonu a spaľovacieho motora. V segmente malých mestských vozidiel sú od konca roka 2019 plne elektrifikované všetky tri modely – Volkswagen e-up!, SEAT Mii electric a ŠKODA CITIGOe iV.

 

Zdroj:// Systémy logistiky